Binalarda Su Yalıtımının Önemi

 

Arkadaşlar Merhabalar

Su yalıtım uygulaması bildiğimiz gibi binaların çatılarından temellerine kadar olan bütün noktalarında binaya giren suyun engellenmesi için yapılan tüm işlemlere su yalıtımı uygulaması diyoruz.

Su yalıtım uygulamaları binaların ömürlerini uzatarak daha sağlıklı bir ortamda yaşamanızı sağlayacağını vurgulamak istiyorum. Neden derseniz binalar ilk aşamasında statik hesaplanması yapılırken sadece statiğin deprem bölgesine göre yapılması çok yeterli olmuyor. Çünkü binalar yaşam esnasında bu yapılan yapıların daha fazlası ile korunması ve daha sağlıklı bir ortamda yaşanması gerekiyor. Binaların taşıyıcı sistemlerinde bulunan demir donatıların korozyona uğramaması için yani demir donatıların, kolonların kirişlerin döşemelerin su içerisine girmemesi için su yalıtımı yapılarak korunarak daha sağlıklı bir ortam sağlanması gerekiyor. Beton içerisine giren sular beton içeresindeki demirleri korozyona uğratarak demir donatıların çapında her sene 0,25 mm oranında azaltmaya neden olur.

Mesela 10 sene boyunca suya maruz kalan bir yapının içinde bulunan demir donatı yaklaşık çapının % 60 ını kaybetmektedir. 10 sene su yalıtımı yapılmayan bir binanın ömrünün % 67 oranda azaldığını söyleyebiliriz. Binalar yağmur, kar sularını, toprakta bulunan nemi, ıslak hacimlerde kullanılan banyo, tuvaletlerde kullanılan suları ve teraslarımıza gelen yağmur, kar sularından etkilenmektedir. Bundan korumak içinde temelden terasa kadar su yalıtımı yapılması gerekir. Temelde yaptığımız bina perdesinden çatısına kadar bağlamamız gerekir ki binalara dış etkenlerden hiçbir şekilde suyun gelmesini engellemiş oluruz. İBB hasar tespit komisyonunun 55 bin konut üzerindeki yaptığı araştırmada % 79 hasar tespit edildi bunlardan % 67 si sadece su yalıtımı eksikliğinden kaynaklandığı tespit edildi. Bu videolara gerçekten bu yüzden çok daha fazla çekmek istiyorum. Çünkü milli servetimiz olan bu binalarımızın daha sağlıklı daha güvenli şekilde yaşamamız için çok önemli bir nokta olan su yalıtımını siz değerli izleyicilerime daha bilinçli anlatmak istiyor. Maalesef Türkiye de bu su izolasyonu yapan ustalarımızdan, müteahhitlerden, binaları yapan firmaların su yalıtımının önemli noktalarını eksik bir şekilde yaptığını fark ettik. Bu yüzden sıkça bu tarz yazılar ve videolarla sizi bilgilendirmeye devam edeceğim.