Kristalize Beton Katkı

Kristalize beton katkı, yapım aşamasında ki yapıların betonuna uygulanarak betonun kapiler boşlukları içerisinde, düzgün kristal lifler oluşturarak, betonun kalıcı olarak su geçirimsiz kalmasını sağlayan sıvı yada toz olarak üretilen beton katkısıdır. Bir çok çeşit marka sıvı halde yada toz halde ve içerisindeki bazı maddeleri farklılık gösterecek şekilde üretimini yapmaktadır. Ancak bütün ürünler aynı amaç için hizmet vermektedir.

Nerelerde uygulanır?

Kristalize kapiler su geçirimsizlik istenen tüm beton uygulamalarında,

Temellerde, betonarme perdelerde,

Tünellerde, barajlarda,

Fore kazıklı temellerde,

Prekast beton elemanlarda,

İçme suyu ve atık su depolarında,

Arıtma suyu tesislerinde,

Yüzme havuzlarında,

Asansör çukurlarında,

Yer altı otoparklarında kullanılır.

Sürekli suya maruz kalacak bütün alanlarda uygulanır.

Avantajları şunlardır:

Betonu pozitif ve negatif su basıncına karşı korur.

Bünyesindeki doğal kayaç lifleri sayesinde betonda büzülmeyle meydana gelebilecek ani çatlakların oluşmasına engel olarak estetik, dayanıklı, eksiz bir yapıda görünüm sağlar.

Kür süresi esnasında ve su ile her temasında sürekli aktif olup betondaki kapiler boşlukları çözülmeyen nano boyuttaki kristaller ile doldurarak sürekli sızdırmazlık sağlar.

Genel olarak zehirli olmayan sağlığa uygun normlarda üretilen katkı maddesidir.

İşçilik ve zaman açısından maliyeti olumlu yönden etkiler.

Başka bir su yalıtımı kullanımına gerek kalmaz

Su veya benzeri likit sıvılar geldikçe aktif olan beton içerisindeki kapiler boşluklarda iğne uçlu nano kristaller üreterek, betonun kullanım ömrü boyunca 1-2 mm’ye kadar tüm kılcalları, mikro çatlakları ve boşlukları doldurur. Ömrü beton ömrü kadardır.

Verimliliği artırır, maliyetleri düşürür ve dayanıklılığı artırır. Rutubetin betonun içine nüfuz etmesini ortadan kaldırır. Betonun ömrünü uzatarak genel masrafları azaltır.

Dikkat Edilecek Hususlar :

Betonun dizaynı sırasında kullanılacak agrega, kimyasal katkılar ve çimento tipi göz önünde bulundurulmalı ve gerekli testler yapılmalıdır. Betonun imalatı, dökümü ve yerleştirilmesi sırasında özen gösterilmeli ve hatasız, standartlara uygun beton dökümü yapılmalıdır. Betonda boşluk ve segregasyon oluşmayacak karışım dizaynı ve uygulama teknikleri kullanılmalıdır. Standartlara uygun bir uygulama yapıldığı zaman mükemmel sonuçlar ortaya çıkacaktır. Ömürlük kullanımlar için sizde yapılarınız da kristalize beton katkı sı kullanmak istiyorsanız sitemizi ziyaret edebilirsiniz.