Asansör Kuyusu Su Yalıtım İle İlgili Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı

Asansör kuyusu su yalıtım uygulamları, yapıların ilk yapım esnasında yanlış veya eksik yapılan temel-perde su yalıtımı uygulamaları, eksik yapılan su izolasyonlar ile detaylara uyulmayan su yalıtım uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Asansör kuyuları bina temel seviyelerine en alt kotunda ve yeraltı sularına en çok maruz olan bölgelerdir. Bu sebeple bina temelinden kaynaklanan su yalıtım problemlerinde ve hatalı, eksik yapılan su yalıtım uygulamaların da ilk olarak asansör kuyularında (kovalarında) su sızıntısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedeni ise yanlış ve eksik yapılan temel ve perde su yalıtım uygulamaları diyebiliriz. Bina ana yalıtım sisteminde en çok önem kazanan ve binalarda en fazla problemlerin göründüğü yerler asansör kuyusuları söylenebilir.

Asansör kuyusu izolasyonu uygulamasında ilk yapım esnasında bina temel su yalıtımı ile birlikte bohçalama adı verilen sistem mantığında yapılması gerekmektedir. Yani binamızı bir poşet içerisine alarak, toprakla temas eden bütün duvarlarının yer altı sularından etkilenmemesini sağlamaktır. Eğer bina yapımından sonra asansör kuyularında su yalıtım problemleri ile karşılaşılırsa, bina temel yalıtımı tekrardan yapılması yapmak mümkün olmadığından asansör kuyusunun içinden negatif izolasyon kristalize su yalıtım uygulaması yapılması gerekmektedir. Bu tarz problemli noktalarda bu yönlemlerle garantili ve kesin çözümler üretilmektedir. Tabi burada yapılacak negatif yönden kristalize su yalıtım uygulamasının başarısı ise uygulama yapılacak olan yüzeydeki beton yüzeylerin sağlamlığı ile doğru orantılı olmaktadır.

Negatif yönden kristalize su yalıtımlarının uygulamak için en önemli kriter, su yalıtım uygulaması uygulanacak yüzeylerin ana beton yani sağlam beton yüzeyi olması gerekmektedir. El ile karıştırılmış bir beton, sıva yapılmış duvar yüzeyi, boya yapılmış duvar yüzeyi ile zemine sonradan yapılmış şap betonu olmaması gerekmektedir. Uygulama yapılacak olan yüzeylerin kesinlikle hazır betondan yapılmış bir beton yüzey olması gerekmektedir. Negatif su yalıtım uygulamları mevcut beton yüzeyin kapiler boşluklarına entegre edilerek, beton içerisinde geçirimsiz bir katman oluşturmaktadır. Bu yüzden uygulama yapılacak yüzey betonu ne kadar sağlam olursa yapılacak uygulamanın uzun ömürlülüğüde o kadar iyi olacaktır.

Asansör boşluğu su yalıtım uygulamasında muhakkak negatif yönden kristalize su yalıtım uygulaması yapılması gerekmekte olup, eğer soğuk derz bölgesi veya beton yüzeyinde yapısal çatlak bulunuyorsa bu bölgelere asansör kuyusu enjeksiyon uygulaması yapılması gerekmektedir. Kristalize su yalıtım malzemeleri, toprak dolgu bölgesinden yani negatif yüzeyden gelen belirli bir orandaki su basıncına çözüm sağlayabilir. Eğer beton yüzeyinde bulunan bir çatlak veya betonda bulunan soğuk derz bölgesi varsa, bu bölgelerden asansör kuyusu içerisine çok daha yüksek basınçlarda su girişleri olmaktadır. Asansör kuyusuna giren basınçlı suyun basıncını düşürmek ve hatta gelen suyu kesmek için poliüretan enjeksiyon su yalıtım uygulaması yapılması gerekmektedir. Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı ile çok uzun vadede çatlak bölgelerinden problem yaşanması çok zordur. Enjeksiyon su yalıtım uygulama sonrasında suyun beton içerisinde başka noktalardan sızmasını engellemek için asansör kovasının bütün yüzeylerine negatif kristalize su yalıtım uygulaması yapılması gerekmektedir. Negatif su yalıtım uygulaması asansör kuyuları içerisinde kesinlikle yapılması gereken bir su yalıtım uyguladır. Poliüretan enjeksiyon su yalıtımı uygulaması ise ihtiyaç dahilinde uygulanması gerekmektedir.

Aklınıza takılabilecek sorularada sayfamızın sonundaki Sıkça Sorulan Sorular kısmında yanıtlamaya çalıştık.

asansör kuyusu yalıtım öncesi

Asansör Kuyusu Su Yalıtım

Uygulama Öncesi

asansör kuyusu su yalıtım aşaması

Asansör Kuyusu Su Yalıtım

Uygulama Aşaması

asansör kuyusu su yalıtım sonrası

Asansör Kuyusu Su Yalıtım

Uygulama Sonrası

asansör kuyusu su yalıtım
asansör kovası su yalıtım
asansör kovası su alıyor
asansör kuyusu su izolasyonu
asansör kuyusu su izolasyon

Son Yapılan Asansör Kuyusu Su Yalıtım Uygulamalarımız

Su yalıtım uygulamlarımızdan örneklerin bulunduğu projelerimize göz atmak isteyebilirsiniz

Sıkça Sorulan Sorular

Asansör Kovası Su Yalıtımı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Asansör kuyuları bina temel kotunun altında bulunan ve en çok suya maruz kalan yerlerdir. Eğer bina yapım esnasında yeterli ve ektili bir su yalıtımı yapılmaması durumunda ilk önce asansör kuyularına su gelmeler gözlenmektedir.
Asansör kuyularındaki su yalıtım problemlerinin çözümleri yapılardaki en kritik su yalıtım uygulamanın başında gelmektedir. Asansör kuyusunun bütün duvar cepheleri ile taban alanının beton olması durumunda çözüm sağlanmaktadır. İlk aşamada aktif su gelen noktalar Asansör kuyusu enjeksiyon uygulaması ile kesilmeli ve sonrasında asansör kuyusu duvarları ile taban yüzeyine negatif su yalıtım uygulaması yapılması gerekmektedir.

Asansör kuyusu içerisinde ilk aşamada suyun tahliye edilmesi ve suyun geldiği yerin tespit edilmesi gerekmektedir. Gelen su bölgesi bulunduğu zaman gerekli olan kimyasal malzemeler ile suyun girişi kesilmesi gerekmektedir. Asansör kuyuslarında su yalıtımı uygulaması teknik ve zor bir iş olduğundan profesyonel hizmet sağlayıcılardan destek almanız gerekmektedir.

Asansör kuyusu su yalıtım problemlerinin çözümünde, işinde ehil kişiler tarafından uygulama yapılması gerekmektedir. Eksik ve hatalı yapılan uygulamaların tekrardan yapılması söz konusu olmadığından, eski yapılan bütün imalatların sökülmesi ve eski haline getirildikten sonra su yalıtım uygulamasının tekrardan yapılması gerekmektedir. Hem maliyet hemde süre bakımından ekstra yük getirmektedir.
Asansör kuyularının zeminleri tespit edilerek kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer asansör kuyusu içerisinin kontrol edilememsi durumlarında asansör kabini içerisinde bulunan etiketlerden problem olup olmadığı tespit edilmesi gerekmektedir. Eğer kırmızı etiket varsa asansörün kullanılmaması ve problemlerinin giderilmesi gerekmektedir.
Bizim asıl amacımız asansör kuyusu içerisinde suyun gelmemesidir. Bu tarz kuyuların açılması ilerleyen aşamalarda daha çok problem yaratma olasılığından, biz asansör kuyularının içerisine çukur açılıp pompa ile suyun atılmasını önermiyoruz. Artık günümüzde bu tarz su yalıtım problemlerinin çözümleri garantili bir şekilde yapılmaktadır.

Bayiliklerimiz

Sektöründe lider olan firmaların uygulama ve malzeme satış bayiliği yapılmaktadır

Köster su yalıtım
basf su yalıtım
Ardex su yalıtım

Bilgi ve Teklif İçin

Yaşam alanlarınızda yaşanan su problemleriniz ile ilgili bilgi almak, çözüm noktasında teklif almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz

  Ad *

  Soyad *

  E-Posta *

  Telefon

  Konu

  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?