Dilatasyon Boşluk Su Yalıtım İle İlgili Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Dilatasyon Hareketli Derz Su Yalıtımı

Dilatasyon Boşluğu Nedir?

Bina ilk projelendirme esnasında, büyük yapıların depremden az etkilenmesi, daha az salınım yapması için temelden başlayarak çatı yüzeyine kadarki noktalarda belirli mesafelerde boşluklar bırakılır. Bu boşluklara dilatasyon boşlukları denilmektedir. Genellikle dilatasyon boşlukları, binaların açık otopark birleşimleri, açıklığı fazla olan teras birleşimlerinde, bina ile otopark alanlarının birleşimlerinde bırakılırlar. Dilatasyon boşluklarının uygun su yalıtım uygulaması yapılmaması durumlarında ise yapılarda çok fazla problem yaşanmaktadır.

Dilatasyon su izolasyonlarında kullanılacak su yalıtım malzemesinin seçimi çok önemlidir. Hem iki ayrı betona çok iyi yapışması, hemde esnekliği ile bina hareketlerinden hasar görmemesi gereklidir. Dilatasyon su yalıtım uygulamarında önerimiz çift kademede su yalıtım uygulaması yapılmasıdır. Buda genellikle en alt katmanda dökme bir mastik ile çözüm üretmek ve sonrasındada dilatasyon bantları ile su yalıtım uygulaması yapılmasıdır. Bu iki uygulamada ayrı ayrı tek başına da çözüm üretmektedir ancak ikisinin aynı anda kullanılması çok daha sağlıklı bir su yalıtım uygulama sistemi olacaktır. Dilatasyon derzi su yalıtım uygulamalarında önemli bir ayrıntı, uygulama yapılan teras alanındaki mevcut su yalıtım ile aynı kotta ve sağlam bir beton yüzeyine uygulama yapılmasıdır. Çünkü yapılan dilatasyon derzi su yalıtım uygulaması ile teras alanındaki su yalıtım uygulaması birlikte çalışmalı ve arada başka katman olmamalıdır.

dilatasyon yalıtım kesit

Dilatasyon Su Yalıtım Uygulaması Nasıl Yapılır?

 • Dilatasyon boşluğunun hava üfleyici makinalar ile iyice temizlenmeli ve zordan arındırılmalıdır
 • Dilatasyon köşelerinde servi noktalar varsa temizlenmeli ve köseler yumuşatılmalıdır
 • Dilatasyon derzi boşluğuna yeterli büyüklükte fitil yerleştirilere ilk aşamada polisülfit dilatasyon dolgu macunu ile dolgu işlemi yapılması gerekir
 • Son katman olarak dilatasyon bandı Epoksi yapıştırıcılar ile dilatasyon boşluğunda omega bırakacak şekilde zemine yapıştırılması gerekmektedir
 • Dilatasyon bantları Epoksi yapıştırıcı ile monte edileceğinden uygulama noktası nemli olmaması gerekmektedir.

Dilatasyon Su Yalıtım

UYGULAMA ÖNCESİ

Dilatasyon Su Yalıtım

Uygulama Aşaması

Dilatasyon Su Yalıtım

Uygulama Sonrası

dilatasyon su yalıtımı

Son Yapılan Dilatasyon Su Yalıtım Uygulamalarımız

Dilatasyon Hareketli Derz Su Yalıtımı uygulamalarımızdan örneklerin bulunduğu projelerimize göz atmak isteyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dilatasyon Su Yalıtımı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Büyük yapıların depren anında salınım yapmasını azaltmak ve ayrı yapılarmış gibi çalışmasını sağlamak için binalarda dilatasyonlar yapılmaktadır. Dilatasyonlar 3cmden 15 cm’e kadar farklı genişliklerde yapılmaktadır.
Dilatasyon su yalıtım uygulaması yapmadan önce, dilatasyon üstünün hangi yapı malzemesi ile kapatılacağı, dilatasyon geçen yapı elemanının nasıl kullanılacağı gibi detayların iyi bilinmesi gerekmektedir. 2 aşamada su yalıtım uygulaması yapılması en doğrusudur. İlk aşaması uygun lastikler ile kaplanıp sonrasında dilatasyon bandı ile kaplama sistemi ile çözüm sağlanması gerekmektedir.

Dilatasyon su yalıtımında kullanılan malzemeler, poliüretan mastikler, polisülfit lastikler, bitüm membranlar, Dilatasyon bantları gibi yapı elamanları kullanılmaktadır. Önemli olan hangi ürünün ne zaman daha sağlıklı olduğuna karar vererek uygulama yapılmasıdır.

Dilatasyon bölgeleri binaların en hareketli ve açıklıkların fazla olduğu bölgeler olduğundan, suyun bina içerisine girmesi en muhtemel yerlerdir. Dilasyon bölgelerinin üst katmanları kapatıldığından sonrasında problem olması durumunda açılması ve tekrardan yapılması en güç noktalardandır.
Dİlatasyon bölgesinin üst noktasından yalıtımın tekrardan yapılması için kazı ile ulaşılması gerekmektedir. Eğer kazma işleminin yapılamaması durumlarda dilatasyon bölgesinin alt noktasından enjeksiyon yardımı ile su akması önlenmektedir.

Bayiliklerimiz

Sektöründe lider olan firmaların uygulama ve malzeme satış bayiliği yapılmaktadır

Köster su yalıtım
basf su yalıtım
Ardex su yalıtım

Bilgi ve Teklif İçin

Yaşam alanlarınızda yaşanan su problemleriniz ile ilgili bilgi almak, çözüm noktasında teklif almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz

  Ad *

  Soyad *

  E-Posta *

  Telefon

  Konu

  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?